Skip to main content

Kumaşları gelişigüzel seçmek yerine, kullanılacak alana göre kumaşın seçilmesi oldukça önemlidir. Kumaş analizi yaparken doğal olmasına, polyester oranına ve kalitesine dikkat edilmelidir. Tekstil sektöründe kumaş temel malzeme olarak yer alır ve oldukça yaygın bir üründür. Kumaşlara gerekli olan korumayı sağladığınız sürece kumaşın kalitesini koruyabilirsiniz. Kumaşın temizliğini düzgün yaptığınız sürece ve analizini doğru yaptığınız takdirde sorun yaşamazsınız. Kumaş kontrolünün nasıl yapıldığından biraz bahsedelim.

Kumaş seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ham madde kontrolüdür. Bazı kumaşlar sentetik olarak piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden dokunarak yapısını hissetmeye ve sentetik olup olmadığını anlamaya çalışmalısınız.

Kaliteli kumaşın dokusu, örgü modeli ve iplik yapısı kendini belli eder. Sık dokunmuş düzgün bir görüntü veren kumaş kalitelidir. Yanlış yöntemle dokunmuş veya hatalı bir iplik seçimi yapılmışsa kumaşın görüntüsü bozuk olur.

Ayrıca kumaş gramajına dikkat edilmelidir. Gramajı fazla ama maliyeti düşük bir kumaş söz konusu ise mutlaka gerekli kontrolleri yapınız.

Alacağınız kumaşın bir parçasını elinize alın ve sıkıştırın. Bu işlemin ardından kumaş buruşuk bir kağıt gibi görünüyorsa kaliteli değildir, ekstra işlem görmüş demektir.

Kaliteli bir kumaş buruşturulduktan sonra her zaman kendi şeklini alacaktır. Kumaş şeklini kaybederse, ucuz ve düşük kaliteye sahip bir kumaşa bakıyorsunuz demektir.

Anasayfa
Whatsapp
İletişim
Teklif